preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Stjepan Radić" Imotski

Login
LOGO ŠKOLE

YouTube kanal škole

Školska himna

Pragom tvojim morali smo proći

još maleni, u svijet znanja poći

budiš naše nade, budiš naše želje

Tiho  uvijek skrivaš djetinjstva veselje…

 

ref. Let, let, let naš je cijeli svijet

Najdraža školo, ti si za pet!

Let, let, let, naš je cijeli svijet

imotska školo ti si za pet!

 

Ti, što nosiš Radićevo ime

Tu si mnoga ljeta, mnoge zime

U tebi su rasli, danas mnogi znani

U tebi su cvali naši Imoćani

ref. Let, let, let...

 

Ti još uvijek istim žarom sjajiš

Ti još uvijek mnoge tajne tajiš

Svakog dana mudro nešto novo zboriš

Svjetlom znanja svijetliš, svima nam goriš

ref. Let, let, let...

 

Jona Glibota (učiteljica)

 

« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

KORISNE POVEZNICE

Slikovni rezultat za CARNET WEBMAIL

Školsko zvono

 

1. sat   8:00 – 8:45

2. sat   8:50 – 9:35

    veliki odmor

3. sat   9:55 – 10:40


4. sat  10:45 – 11:30

5. sat  11:35 – 12:20

6. sat  12:25 – 13:10

7. sat   13:15 - 14:00

E-dnevnik

VRIJEME
Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 10. 2013.

Ukupno: 523123
Ovaj mjesec: 1511
Ovaj tjedan: 391
Danas: 90
BROŠURE

Školske vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
"Ulažem u sebe"- psihosocijalni tretman mladih s problemima kockanja
Autor: Lara Buljan Gudelj, 13. 12. 2021.

"ULAŽEM U SEBE" PSIHOSOCIJALNI TRETMAN MLADIH S PROBLEMIMA KOCKANJA 

Znanstvena istraživanja potvrđuju kako kockanje mladih predstavlja rastući oblik rizičnog ponašanja posljednjih dvadesetak godina na području Republike Hrvatske. Pritom je sportsko klađenje najučestalija i najatraktivnija igra na sreću kod mladih. Rezultati prvog nacionalnog i sveobuhvatnog istraživanja kockanja mladih, provedenog na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, pokazuju da se oko 36% mladića, učenika srednjih škola, redovito kladi na sportske rezultate, a preko 20% njih razvilo je neki oblik štetnih psihosocijalnih posljedica povezanih s kockanjem. Navedeno se negativno odražava na aktualno psihosocijalno funkcioniranje koje je povezano s brojnim drugim rizičnim ponašanjima i problemima mentalnog zdravlja te rizično djeluje prema budućem zdravom razvoju. Pritom su posljedice takvog intenziteta da zahtijevaju stručnu psihosocijalnu intervenciju. 

Program „Ulažem u sebe“ predstavlja strukturirani psihosocijalni tretmanski program namijenjen mladima koji ekscesivno/prekomjerno kockaju (klade se) te su razvili ili su počeli razvijati štetne psihosocijalne posljedice povezane s aktivnostima kockanja. Najčešće štetne posljedice su:

psihološke i emocionalne: preokupacija igrama na sreću i učestalo razmišljanje o istima, nemir, tjeskoba, učestale promjene raspoloženja, teškoće regulacije emocija i poriva za kockanjem, i dr.

socijalne: narušeni odnosi, sukobi s roditeljima i drugim članovima obitelji, prijateljima te ostalim bliskim osobama, isključivanje iz uobičajenih aktivnosti (primjerice, obiteljska okupljanja, aktivnosti slobodnog vremena, vršnjačka druženja, interesne skupine), i dr.

obrazovne: zanemarivanje školskih i/ili akademskih obveza, neredovito prisustvovanje nastavnom procesu, slabija postignuća, i dr.

financijske: trošenje prevelike količine novca na aktivnosti kockanja/klađenja, dugovi, prodaja osobnih i/ili obiteljskih stvari, posuđivanje novca, uključivanje u druge rizične aktivnosti što može uključivati i imovinska kaznena djela. 

Opći cilj Programa je postizanje stabilne apstinencije od kockanja/klađenja te smanjenje širokog spektra negativnih psihosocijalnih posljedica.

Mladi se u Program mogu uključiti samoinicijativno, u dogovoru s roditeljima/skrbnicima ili na temelju dobivene preporuke od strane stručnih službi iz sustava odgoja i obrazovanja (primjerice, srednje škole i učenički domovi), socijalne skrbi (kao što su centri za socijalnu skrb, centri za pružanje usluga u zajednici i obiteljski centri) ili zdravstva. 

Za više informacija o Programu, načinu uključivanja i participaciji korisnika obratiti se možete na sljedeće kontakte: T. 01 245 7578 E. sanja.radic.bursac@erf.unizg.hr, lucija.lamesic@erf.unizg.hr 
 






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju