OŠ "Stjepan Radić" - domaćin Erasmus+ projekta

Uvodnim pozdravima predstavnice turskog tima Yasemin Yarbaşı, koja je istaknula važnost međusobne suradnje i razmjene znanja među školama te srdačnom dobrodošlicom Katarine Mršić, Erasmus koordinatorice naše škole, započeo je trodnevni međunarodni sastanak u Imotskom u sklopu Erasmus projekta Blue and Green Schools. Ovaj projekt, koji okuplja timove iz sedam različitih zemalja – Turske, Rumunjske, Španjolske, Poljske, Estonije, Bugarske i Hrvatske – ima za cilj unaprijediti obrazovne prakse kroz teme održivog razvoja, ekologije i bioraznolikosti.

Prvi dan susreta bio je obilježen posjetom našoj Osnovnoj školi „Stjepan Radić“ gdje su članovi Erasmus timova dočekani uz srdačnu dobrodošlicu učenika i učitelja. U školi su imali priliku razgledati učionice, Erasmus kutak te imati uvid u nastavu nekoliko predmeta.

Gđa Yasemin Yarbaşı iznijela je izvještaj o napretku projekta, posebno naglašavajući aktivnosti koje su do sada provedene. Predstavnici iz Rumunjske i Estonije prezentirali su korištenje digitalnih alata u obrazovanju nakon čega je pokrenuta rasprava o stvaranju web platforme koja bi omogućila bolju vidljivost projekta na međunarodnoj razini i olakšala komunikaciju među timovima.

Drugi dan susreta bio je posvećen izlaganju digitalnih scenarija poučavanja koje su timovi razvili kao dio projekta Blue and Green Schools. Svaki tim predstavio je svoj scenarij koji uključuje korištenje digitalnih alata za unaprjeđenje učenja o ekologiji, održivom razvoju i bioraznolikosti. Nakon svakog izlaganja, sudionici su davali povratne informacije i smjernice, s krajnjim ciljem stvaranja kvalitetnih obrazovnih sadržaja koji bi olakšali učenje i poučavanje u svim školama uključenima u projekt.

Posebno je istaknuta važnost suradnje među školama i zajedničkog stvaranja inovativnih rješenja koja će doprinijeti globalnom obrazovanju o ekološkim pitanjima. Također, razgovaralo se o budućim koracima projekta, uključujući mogućnost integriranja ovih digitalnih sadržaja u redovne školske kurikulume.

U poslijepodnevnim satima, gosti su imali priliku obići Imotski i upoznati se s njegovim prirodnim ljepotama, uključujući posjet Modrom i Crvenom jezeru, povijesnim znamenitostima grada te posjet vinariji Grabovac gdje su imali priliku kušati autohtone sorte ovoga kraja. Sudionici su bili oduševljeni prirodom i gostoljubivošću lokalnih stanovnika, što je dodatno obogatilo njihovo iskustvo

Zadnji dan susreta bio je rezerviran za zajednički rad timova na osmišljavanju novih ideja za digitalne scenarije, s naglaskom na inovativne pristupe obrazovanju. Dogovoreni su konkretni koraci za daljnju suradnju te predloženi datumi za sljedeću mobilnost, koja će se održati u Huelvi (Španjolska), čime je dogovorena još jedna prilika za nastavak ovog vrijednog projekta.

Na završetku trodnevnog susreta, na svečanoj večeri i u prijateljskoj atmosferi, ravnatelj škole Marko Mendeš sudionicima je uručio priznanja za njihov doprinos u okviru Erasmus projekta Blue and Green Schools. Ova svečanost označila je kraj sastanka, ali i početak novih prijateljstava i suradnji koje će se nastaviti u sljedećim fazama projekta. Sudionici su se oprostili s puno entuzijazma, spremni za buduće aktivnosti i nove susrete, s naglaskom na nadolazeću mobilnost u Španjolskoj.

 

Erasmus+ u Tallinnu

U srpnju (6.7.2024. – 13.7.2024.) estonska prijestolnica Tallinn postala je središte međunarodne suradnje i edukacije u sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom „Blue & Green Schools“. U projektu edukacije učitelja sudjelovalo je pet učitelja iz OŠ „Stjepan Radić“, Imotski (Mladenko Bilić Centić, Jelena Džaja, Sanja Bago, Antonija Milas i Marijana Jelinić Pezo) te partneri  iz Turske, Bugarske, Estonije, Španjolske i Poljske s ciljem promicanja održivosti i ekologije u obrazovnim institucijama diljem Europe.

Edukacija je provedena u Estonian Fieldbus Competency Center od 9.7.2024. do 12.7.2024., s temom Integracija aktivnosti  vezanih uz održivost  pomoću inovativnih digitalnih alata, a uključivala je predavanja i radionice: Pripovijedanje pomoću digitalnih alata, Alat Powertoon u nastavi, Moodle platforma, Umjetna inteligencija u školama: alati za učitelje i učenike, Virtualna stvarnost i dr. te planiranje budućih aktivnosti svih partnera.

EFCC pomaže školama, sveučilištima i privatnim tvrtkama da iskoriste prednosti inovacija putem različitih aktivnosti te pruža napredne obuke za sve partnere, usmjerene na primjenu modernih tehnologija i sustava u cilju poboljšanja energetske efikasnosti i smanjenja ekološkog otiska škola. Cilj je poticanje suradnje, dijeljenje ideja, stvaranje međunarodnih mreža i razmjena iskustava. Posebno se specijalizirao za područje Industrije 4.0, također poznato kao četvrta industrijska revolucija.

Ceremonija dodjele certifikata održana je posljednji dan edukacije, a certifikate o uspješnosti edukacije uručio je Valerio Alessandroni iz EFCC-a.

Projekt „Blue & Green Schools“ fokusira se na integraciju principa održivosti i ekoloških rješenja u školske kurikulume i obrazovne aktivnosti. Cilj je osnažiti učenike i nastavnike kako bi razumjeli važnost očuvanja okoliša i implementirali održive prakse u svakodnevnom životu.

Osim edukacije, koja je bila izvrsna prilika za profesionalni razvoj, putovanje u Tallinn omogućilo je učiteljima  i nezaboravne trenutke u srednjovjekovnoj prijestolnici,  šetnju plažama Baltičkoga mora, otkrivanje gastronomije, obilazak brojnih kulturnih i povijesnih znamenitosti kao i izlet u Helsinki.

Erasmus+ u Turskoj

Uspješnom prijavom na projekt, OŠ „Stjepan Radić“, Imotski uz partnere iz Turske, Bugarske, Estonije, Španjolske i Poljske započela je projekt „Blue & Green Schools“. Uvodni sastanak svih partnera održan je u turskom gradu Akyaki, a sudjelovali su ravnatelj škole Marko Mendeš, vjeroučitelj Hrvoje Vuica te profesorica engleskoga jezika Katarina Mršić. Cilj sastanka bio je postaviti temelje za buduće aktivnosti, razmijeniti iskustva i ideje te zajednički definirati smjernice za provedbu projekta „Blue & Green Schools“.

 

Edukacija je trajala od 27. veljače do 1. ožujka 2024. te je izvršeno planiranje rada i raspodjela zadataka koji će se provoditi u okviru projekta. Sastanak je bio i prilika za međukulturalnu razmjenu iskustava i ideja što je dodatno obogatilo razumijevanje važnosti očuvanja okoliša na globalnoj razini. Domaćini – organizatori projekta, organizirali su i promotivnu turneju u Marmarisu za goste iz inozemstva. Sudionici su posjetili dvorac Marmaris, Grand Bazaar, Icmeler i obišli brodom predivne krajolike Mugle.

Ceremonija dodjele certifikata projekta “Blue & Green Schools”, koji na međunarodnoj platformi provodi Uprava za nacionalno obrazovanje pokrajine Muğla i ima 7 projektnih partnera iz 6 različitih europskih zemalja, provedena je u Akyaki.

Glavni cilj projekta je učiti učenike da čuvati prirodu znači štititi sebe i svoju budućnost. U tu svrhu planira se proizvoditi digitalni sadržaj koji je zanimljiviji, zabavniji i primjereniji digitalnoj pedagogiji koja podržava vještine 21. stoljeća.

Na kraju razmjene, pokrajinski direktor nacionalnog obrazovanja Emre Çay, uručio je sudionicima potvrde o sudjelovanju. Sljedeća razmjena u okviru projekta planirana je u Estoniji u „EFCC Estonian Fieldbus Competency Center“. Na njoj će sudjelovati po pet učitelja iz svake zemlje partnera, a imat će priliku usvojiti nove metode i prakse o ekološkoj održivosti koje će moći primijeniti u svojim školama.

Kroz Erasmus+ program i projekt „Blue & Green Schools“ OŠ „Stjepan Radić“, Imotski edukacijom svojih djelatnika otvara vrata za daljnju suradnju s europskim partnerima promičući ideale održivosti i ekološke odgovornosti.

 

Skip to content