preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Stjepan Radić" Imotski

Login
LOGO ŠKOLE

YouTube kanal škole

Školska himna

Pragom tvojim morali smo proći

još maleni, u svijet znanja poći

budiš naše nade, budiš naše želje

Tiho  uvijek skrivaš djetinjstva veselje…

 

ref. Let, let, let naš je cijeli svijet

Najdraža školo, ti si za pet!

Let, let, let, naš je cijeli svijet

imotska školo ti si za pet!

 

Ti, što nosiš Radićevo ime

Tu si mnoga ljeta, mnoge zime

U tebi su rasli, danas mnogi znani

U tebi su cvali naši Imoćani

ref. Let, let, let...

 

Ti još uvijek istim žarom sjajiš

Ti još uvijek mnoge tajne tajiš

Svakog dana mudro nešto novo zboriš

Svjetlom znanja svijetliš, svima nam goriš

ref. Let, let, let...

 

Jona Glibota (učiteljica)

 

« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

KORISNE POVEZNICE

Slikovni rezultat za CARNET WEBMAIL

Školsko zvono

 

1. sat   8:00 – 8:45

2. sat   8:50 – 9:35

    veliki odmor

3. sat   9:55 – 10:40


4. sat  10:45 – 11:30

5. sat  11:35 – 12:20

6. sat  12:25 – 13:10

7. sat   13:15 - 14:00

E-dnevnik

VRIJEME
Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 10. 2013.

Ukupno: 520922
Ovaj mjesec: 2175
Ovaj tjedan: 230
Danas: 27
BROŠURE

Školske vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
3. projektni dan - Blago prošlosti - uskin putin, tisnin klancin
Autor: Tereza Barbić, 11. 6. 2017.

Treći pojektni dan pod nazivom Blago prošlosti – uskin putin, tisnin klancin održao se u srijedu 7. 6. 2017. u tri  interesantne etape na različitim lokacijama. Nositelji projektnog dana pripremili su još jedan sadržajno bogat i zanimljiv  dan u povodu  obilježavanja 300. obljetnice oslobođenja od Turaka. Ukazali su na pravo blago prošlosti Imotskog i Imotske krajine kroz poemu, prezentaciju i povijesna predavnja, a na kraju su učenici tragali za zlatnim dukatima sakrivenima na našim znamenitim lokalitetima  Grada.

Prvi dio započeo je u Pučkom otvorenom učilištu u 11 sati gdje je ravnateljica Monika Pavlović Grabovac pozdravila prisutne i zahvalila svima koji su svojim zalaganjem i doprinosom omogućili ostvarenje čitavog projektnog tjedna. Uputila je posebne zahvale profesoru Denisu Đereku i njegovim suradnicima koji su pripremili treći projektni dan. Istaknula je važnost ovakvog kulturnog događaja kojim se ponovno oživljavaju kulturno-povijesna blaga prošlosti Imotskog i Imotske krajine. Jedna od naših kulturno-povijesnih blaga  svakako  je i usmena balada „Hasanaginica“ čija se važnost, ne samo za naš Imotski i Imotsku krajinu, nego i šire, okrunila i gradnjom spomenika – tematskog parka na mjestu gdje se prema predaji nalazi Hasanaginičin grob. Ravnateljica se rado prisjetila svoje uloge u oživljavanju blaga prošlosti kada je 2004. godine glumila Hasanaginicu u istoimenoj predstavi u režiji Gorana Golovka (aktualnog intendanta splitskog HNK) i kostimima poznate kostimografkinje Marije Žarak.

Nakon pozdrava Ravnateljice, učenici sedmih i osmih razreda: Lea Maršić, Zvonimir Kilić, Goran Žužul, Lara Galić, Ivana Brečić i Petra Čelan izveli su poemu „Oslobođenje Imotskog i Imotske krajine od Turaka“ koju je napisala s. Marija od Presvetog Srca – Anka Petričević. Recitaciju poeme koja je sadržajno i tematski zanimljiva jer je napisana u čast obilježavanja 250. obljetnice oslobođenja Imotskog i Imotske krajine od Turaka pripremila je s puno ljubavi i profesionalnog duha profesorica Branka Buljan. Učenici su bili odjeveni u prekrasne kostime korištene za izvedbu „Hasanaginice“ čime se još više uljepšao ovaj svečani trenutak. Kostime je susretljivo ustupila ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Ankica Jukić. Uslijedilo je predavanje „Blago prošlosti“ koje su pripremili učenici osmog razreda Ivna Kutleša i Ivan Vujčić pod vodstvom profesora Denisa Đereka. U predavanju je sadržajno prikazana povijest Imotske krajine, osobito oslobođenje od Turaka 2. kolovoza 1717. godine.

Poslije predavanja učenici su pod vodstvom profesora išli u obilazak muzeja  Franjevačkog samostana u Imotskom. Zanimljiv osvrt na povijest Imotskog i kulturnu baštinu koju krije zbirka Samostanskog muzeja dao je profesor Tonći Kelava Vrdoljak. Muzej je osnovao fra Vjeko Vrčić, a danas, zahvaljujući njemu, imamo sačuvane važne i vrijedne predmete iz lokalne i crkvene povijesti našega Grada. Vrijednu zbirku etnografskih predmeta kao što su fotografije, narodne nošnje, nakit, alat, stare novčanice, knjige učenici su sa zanimanjem razgledavali.

Program je završen  zanimljivom potragom  za dukatima, simbolično nazvanom „Uskin putin, tisnin klancin“.  Program je pripremila profesorica Ankica Gudelj Velaga s profesorima Denisom Đerekom i Tonćijem Kelavom Vrdoljakom. Učenici su bili podijeljeni u dvije skupine, jednu skupinu vodio je profesor Tonći Kelava Vrdoljak, a drugu profesorica Ankica Gudelj Velaga. Učenici su krenuli u pravu potragu za blagom –  simboličnih 300 zlatnih dukata koje su izradile zlatne ruke učeničke zadruge „Vila Jezeranka“. Dukati su bili sakriveni na različitim kulturno-povijesnim lokalitetima (Bazana, Topana, Hasanaginičin park, Gradska ljekarna, spomenik Gospi od Anđela u samostanskom okruženju), a učenici su do škrinjica s dukatima dolazili rješavanjem zagonetki koje su im pripremili njihovi profesori. Naposljetku je Škola nagradila učenike koji su sudjelovali u potrazi odlaskom u obližnju slastičarnicu.

Još jedan zanimljiv projektni dan podsjetio nas je da naš Imotski i Imotska krajina kriju bogatu kulturnu i povijesnu baštinu koju moramo čuvati i poštovati, a upravo smo to ovim projektnim danom i učinili. Raznim manifestacijama čuvamo blaga prošlosti kroz cijeli projektni tjedan „Dukati moga zavičaja“.

Ana Nenadić, prof.






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju